Visa alla artiklar

Grottbostäder

Bild:Johan
Johan
Bergsgrottor i tegel
Bild:Johan
Johan
Inne i grottbostaden
Bild:Johan
Johan
Här bodde jag
Bild:Johan
Johan
Tvättstället
Bild:Johan
Johan
På taket
Bild:Johan
Johan
En del av familjens majsskörd
Bild:Johan
Johan
Majs hängande i träd
Bild:Johan
Johan
En grotta i berget som fortfarande används
Bild:Johan
Johan
Grottor på olika höjd
Bild:Johan
Johan
Övergivna grottor
Bild:Yang Lijun
Yang Lijun
Övergiven grotta
Bild:Johan
Johan
Vintersnö på marken och grottor i bakgrunden
Bild:Johan
Johan
Bergsgrotta tidigare i användning nu obebodd
Bild:Johan
Johan
Sandiga skor på isig mark
Bild:Johan
Johan
Utsikten från byn
Bild:Johan
Johan
Mao vid sin grotta där han bodde på 40-talet
Tillsatt: 12.01.2012 - Läst: 14960 gånger -
Jag besökte under julhelgen en ny kinesisk provins. Shanxi. Shanxi ska inte förväxlas med Shaanxi i vilken Xi'an är provinshuvudstad.

De två provinserna skulle egentligen skrivas på samma sätt med våra bokstäver, så man har därför lagt till ett extra A i Shaanxi för att man skall kunna se en skillnad på dem även då provinsnamnen skrivs utan kinesiska tecken.

Shan i Shanxi betyder berg och provinsen är full av berg och kolgruvor. Luften är i denna provins mycket smutsig på grund av all förbränning av kol som sker där.

Jag besökte några vänner som bor på landsbygden och fick tillbringa tre nätter i deras grottbostad. Jag fick senare veta att det var just en sådan bostad som Mao tidigare bott i innan han kom till makten i Kina. Då i provinsen Shaanxi (se svartvit bild från Beijings nationalmuseum).

Inomhus var det 10 grader varmt så man fick ha jackan på. Ingen dusch fanns så man fick nöja sig med att tvätta händerna och fötterna, borsta tänderna och skölja ansiktet.

Tidigare hade byborna bott i riktiga grottor urgröpta ur berget men för ca 30 år sen hade många flyttat längre ner närmare vägen där de byggt liknande bergsgrottor av tegel.

Grottan är sval på sommaren och inte alltför kall på vintern. Man eldar med ved i en kamin för att värma bostaden. Det var riktigt mysigt att bo i en grotta.

Tillsammans har de två grannprovinserna Shaanxi och Shanxi en lika stor yta som Finland. I dessa två provinser bor det 12 gånger fler människor än i Finland.

Orakelben, 3100-3600 år gammalt